Dlaczego wielkość sceny może mieć wielkie znaczenie dla aktora?

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/klub-heaven.pl/includes/menu.inc).
Chodzenie do teatru nie jest w naszym kraju za często wykonywaną czynnością, jednak aktorskie kreacje mamy możliwość podziwiać także w telewizji. Sami zresztą w okresie nauki na pewno wcielaliśmy się w role znajome nam z kart różnych określonych dzieł.
Co prawda w szkole nie w każdym wypadku obecna była profesjonalna scena, jednak tam nie o otoczkę chodziło. W profesjonalnych teatrach natomiast tego typu miejsce powinno zagwarantować dobre warunki do grania danej roli. Profesjonalna scena musi być przystosowana do szybkiej zamiany dekoracji czy też gwarantować właściwy widok i odpowiednie właściwości akustyczne. Poza tym scena to nie tylko przestrzeń, na której występują aktorzy, to też miejsce, na jakim wykonywane są przykładowo festiwale muzyczne, jednak w takiej sytuacji nosi ona nazwę "estrady".

Intrygujący post? Miło nam to słyszeć. Jednocześnie gorąco zapraszamy na (https://www.bscav.eu/tlumaczenia-symultaniczne-poznan/) naszą następną stronę, na której znajdziesz sporo dodatkowych tematów.

Ponadto scena często wydzielona jest od widowni specjalną kurtyną, a miejsce między nią a widownią nazywa się "proscenium". Należałoby wspomnieć, że scena nie musi być tzw. włoska (o standardowej, posiadającej kurtynę budowie), lecz mogłaby też być kwadratowa (jest wtedy otoczona publicznością ze wszystkich stron). Należałoby tutaj dodać, że rozmiar sceny ma wielkie znaczenie dla aktora, gdyż często kojarzy on wypowiadane kwestie z liczbą wykonywanych w tym czasie kroków. Objawia się to zwłaszcza w wypadku gościnnych występów na deskach "obcych" teatrów.


przesilenie letnie
Author: Web Summit
Source: http://www.flickr.com


scena
Author: Joshua Brown
Source: http://www.flickr.com


Istotnym elementem tego miejsca jest tzw. budka suflera, czyli obrócona w kierunku aktora muszla, w której przebywa sufler, czyli osoba, jaka podpowiada aktorowi jego rolę, jeśli ten ją zapomni. Nie jest to jednak element obligatoryjny i istniejący na każdej scenie w teatrze.
Jednak to na ogół kojarzące się z teatrem określenie stosowane jest nie tylko w tego typu kontekście. Scena to również sztuka teatralna albo społeczność, która zajmuje się przygotowywaniem jakiegokolwiek rodzaju sztuki. Istnieje więc np. scena komputerowa, powiązana z przygotowywaniem grafiki komputerowej.