Wspaniała i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w domostwie, rozwesela życie a także sprawia radość swym wesołym brzmieniem.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/klub-heaven.pl/includes/menu.inc).
Muzyka góralska ma mnóstwo łączących przymiotów z muzyką różnych regionów Polski. Jej autorzy są nieznani i tworzona jest spontanicznie, wynika z codzienności, z podstawowych potrzeb i instynktów artystów oraz realizatorów. Opowiada ona o tym co góralom najbliższe - o ukochanych Tatrach, przygodach harnasiów i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu składa się z wesołych przyśpiewek. Nie może zabraknąć w niej elementów o miłości, czy przekomarzań się chłopaka z dziewczyną.
wokalistka
Author: Crosa
Source: http://www.flickr.com
Sam Jan Paweł II umiłował sobie piękny śpiew i granie górali. Przybywał w góry nie tylko po to, aby chodzić po górskich szlakach, również też aby ucieszyć uszy melodiami góralskimi. Muzyka traktowana jest za nieśmiertelny detal tradycji ludowej, przenoszonej z pokolenia na pokolenia, bez nut lecz w autentycznej postaci "ze słuchu". Bywa, że w sąsiednich miejscowościach takie same nuty i piosenki gra się i śpiewa nieco inaczej.



Cudowna muzyka górali do dziś asystuje góralom w domostwie, w karczmie, rozwesela życie a także daje radość swoim wesołym brzmieniem. Występy zespołów góralskich możemy zobaczyć na przeglądach, a także w karczmach i niektórych ośrodkach wypoczynkowych. W XIX wieku tworzyły się kapele ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku zmienił się skład na trzy skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Używano również zestaw 3 gęśli i basów, lecz stwierdzono ciche brzmienie gęśli porównując ze skrzypcami, przez co odrzucono ten skład. Czasem podczas pokazów prymista zmienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Przede wszystkim na weselach można napotkać zespoły góralskie wraz z perkusją lub gitarą, a także instrumenty dęte i akordeon.

Czy znalazłeś konieczne informacje na prezentowany wątek? Jeśli tak, to bardzo dobrze, ale równie interesujące będą wiadomości na tym portalu. Wtedy przejdź tam (www.edukacjaaktywna.pl/kontakt/).

Takie coś jak - akcesoria do mikrofonów - też się przydaje.

Znacznie częściej widzi się złączenie nut góralskich z muzyką rozrywkową. Najwięcej znanymi zespołami, jakie wykorzystują tę możliwość są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Niejednokrotnie składy kapel bywają wzmocnione na konieczności estradowe (wykorzystują to: ), w których grywają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy.

Jeśli takiego typu tematyka jest dla Ciebie ważna, to śmiało zerknij na serwis, który bez wątpienia także przykuje Twój wzrok!

Górale mają we krwi talent muzyczny. Nie tylko śpiewają przyśpiewki, ale także grywają charakterystyczne melodie. Od najwcześniejszych lat uczą się folkloru góralskiego. W zespół kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najbardziej ceniony jest prymista, który grywa muzykę prowadzącą. Od prymisty i jego odrębności muzycznej, zależy specyfika całej kapeli. On z reguły układa skład "muzyki". Zresztą, w dawniejszej gwarze góralskiej "muzyka" (ten muzyka) oznaczało właśnie prymistę.